Henderson Road-tr2 over US 20 Freeport Bypas
Fair Condition41 years old850 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stephenson |
| Location | 1 Mi East Il 26 |
| Carries | Henderson Road-tr2 |
| Crosses | US 20 Freeport Bypas |
| Coordinates | 42.32095, -89.61222 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 205.1 ft (62.5 m) |
| Max Span | 102.4 ft (31.2 m) |
| Deck Width | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Area | 706.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 850 (2024) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 089004600000000 |