Il 75 over Pecatonica River
Fair Condition80 years old4,150 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stephenson |
| Location | In Freeport |
| Carries | Il 75 |
| Crosses | Pecatonica River |
| Coordinates | 42.30029, -89.61550 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 215.9 ft (65.8 m) |
| Max Span | 81.0 ft (24.7 m) |
| Deck Width | 64.0 ft (19.5 m) |
| Deck Area | 1283.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1946 (reconstructed 1983) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,150 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 089003800000000 |