Farwell Br. Rd. over Pink Creek
Fair Condition55 years old300 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stephenson |
| Location | 3.5 Mi NE Ridott |
| Carries | Farwell Br. Rd. |
| Crosses | Pink Creek |
| Coordinates | 42.32065, -89.42238 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 69.9 ft (21.3 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 208.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 300 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 089303000000000 |