Barton Road over I-64 Eb/wb
Good Condition55 years old340 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Gibson |
| Location | 01.65 W SR 57 |
| Carries | Barton Road |
| Crosses | I-64 Eb/wb |
| Coordinates | 38.16719, -87.49977 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 240.8 ft (73.4 m) |
| Max Span | 85.3 ft (26 m) |
| Deck Width | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Area | 778.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1971 (reconstructed 2018) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 340 (2018) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 033530 |