I-64 EB over I-69/SR 57 Nb/sb
Good Condition55 years old5,559 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Gibson |
| Location | 04.35 E US 41 |
| Carries | I-64 EB |
| Crosses | I-69/SR 57 Nb/sb |
| Coordinates | 38.16955, -87.46990 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 238.8 ft (72.8 m) |
| Max Span | 86.0 ft (26.2 m) |
| Deck Width | 51.5 ft (15.7 m) |
| Deck Area | 1143.0 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1971 (reconstructed 2015) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,559 (2004) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 033540 |