CR 1100 West over I-64 Eb/wb
Fair Condition54 years old1,714 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Warrick |
| Location | 01.07 E I-69/SR 57/i-164 |
| Carries | CR 1100 West |
| Crosses | I-64 Eb/wb |
| Coordinates | 38.16971, -87.44713 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 210.0 ft (64 m) |
| Max Span | 103.0 ft (31.4 m) |
| Deck Width | 36.7 ft (11.2 m) |
| Deck Area | 716.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,714 (2004) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 033560 |