I-64 Ebl over Pigeon CR + Erie Canal
Good Condition56 years old7,967 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Warrick |
| Location | 02.82 E I-164 / SR 57 |
| Carries | I-64 Ebl |
| Crosses | Pigeon CR + Erie Canal |
| Coordinates | 38.17418, -87.41643 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 333.7 ft (101.7 m) |
| Max Span | 71.9 ft (21.9 m) |
| Deck Width | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Area | 1311.9 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1970 (reconstructed 2020) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,967 (2019) |
| Truck Traffic | 35% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 033590 |