I-64 Wbl over Ind Southern Railroad
Good Condition56 years old8,539 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Warrick |
| Location | 01.48 E I-164 / SR 57 |
| Carries | I-64 Wbl |
| Crosses | Ind Southern Railroad |
| Coordinates | 38.16983, -87.43945 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 161.7 ft (49.3 m) |
| Max Span | 61.4 ft (18.7 m) |
| Deck Width | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Area | 636.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1970 (reconstructed 2015) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,539 (2004) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 033580 |