I-64 Ebl over Plum Creek
Fair Condition56 years old8,539 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Warrick |
| Location | 03.92 W SR 61 |
| Carries | I-64 Ebl |
| Crosses | Plum Creek |
| Coordinates | 38.18448, -87.36435 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 98.8 ft (30.1 m) |
| Max Span | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 385.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1970 (reconstructed 1989) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,539 (2004) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 033610 |