CR 600 West over I-64 Eb/wb
Good Condition54 years old320 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Warrick |
| Location | 03.38 W SR 61 |
| Carries | CR 600 West |
| Crosses | I-64 Eb/wb |
| Coordinates | 38.18754, -87.35511 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 228.7 ft (69.7 m) |
| Max Span | 113.2 ft (34.5 m) |
| Deck Width | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Area | 738.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1972 (reconstructed 2016) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 320 (2004) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 033650 |