I-64 Wbl over Big Creek
Good Condition54 years old8,539 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Warrick |
| Location | 03.50 W SR 61 |
| Carries | I-64 Wbl |
| Crosses | Big Creek |
| Coordinates | 38.18686, -87.35733 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 118.8 ft (36.2 m) |
| Max Span | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 463.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1972 (reconstructed 2016) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,539 (2004) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 033640 |