I-64 WB over Br N Fk Litl Pigeon CR
Good Condition18 years old5,500 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Spencer |
| Location | 00.33 W US 231 |
| Carries | I-64 WB |
| Crosses | Br N Fk Litl Pigeon CR |
| Coordinates | 38.19503, -86.98673 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 68.9 ft (21 m) |
| Max Span | 67.6 ft (20.6 m) |
| Deck Width | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Area | 270.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2008 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,500 (2008) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 033815 |