I-64 Ebl over Southern Rr
Fair Condition54 years old6,869 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Spencer |
| Location | 00.59 E US 231 |
| Carries | I-64 Ebl |
| Crosses | Southern Rr |
| Coordinates | 38.19404, -86.96817 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 200.8 ft (61.2 m) |
| Max Span | 75.8 ft (23.1 m) |
| Deck Width | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Area | 789.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1972 (reconstructed 2016) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,869 (2004) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 033820 |