I-64 E To US 231 S over Br N Fk Litl Pigeon CR
Good Condition18 years old500 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Spencer |
| Location | 00.63 W US 231 |
| Carries | I-64 E To US 231 S |
| Crosses | Br N Fk Litl Pigeon CR |
| Coordinates | 38.19369, -86.98705 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 97.8 ft (29.8 m) |
| Max Span | 96.5 ft (29.4 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 301.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2008 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 500 (2008) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 033816 |