Sect 29 Rdclover over I-64 Eb/wb
Good Condition53 years old133 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Perry |
| Location | 02.48 E SR 145 |
| Carries | Sect 29 Rdclover |
| Crosses | I-64 Eb/wb |
| Coordinates | 38.23139, -86.65602 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 213.9 ft (65.2 m) |
| Max Span | 105.0 ft (32 m) |
| Deck Width | 36.7 ft (11.2 m) |
| Deck Area | 730.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1973 (reconstructed 2012) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 133 (2004) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 033990 |