I-64 Wbl over Middle Fk Anderson River
Good Condition53 years old8,719 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Perry |
| Location | 03.51 E SR 145 |
| Carries | I-64 Wbl |
| Crosses | Middle Fk Anderson River |
| Coordinates | 38.22736, -86.63748 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 118.8 ft (36.2 m) |
| Max Span | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Width | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Area | 467.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1973 (reconstructed 2018) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,719 (2017) |
| Truck Traffic | 31% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 034010 |