I-64 Ebl over Turkey Fork
Fair Condition53 years old8,160 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Crawford |
| Location | 02.79 W SR 66 |
| Carries | I-64 Ebl |
| Crosses | Turkey Fork |
| Coordinates | 38.23908, -86.40683 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 128.9 ft (39.3 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Area | 507.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1973 (reconstructed 2015) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,160 (2004) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 034100 |