I-64 Wbl over Turkey Fork
Fair Condition53 years old11,913 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Crawford |
| Location | 01.60 W SR 66 |
| Carries | I-64 Wbl |
| Crosses | Turkey Fork |
| Coordinates | 38.23870, -86.39883 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 135.8 ft (41.4 m) |
| Max Span | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Width | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Area | 534.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1973 (reconstructed 2018) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,913 (2016) |
| Truck Traffic | 21% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 034110 |