I-64 WB over Indian Creek Access RD
Fair Condition52 years old15,774 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Harrison |
| Location | 01.35 E SR 135 |
| Carries | I-64 WB |
| Crosses | Indian Creek Access RD |
| Coordinates | 38.24357, -86.10241 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 378.9 ft (115.5 m) |
| Max Span | 129.9 ft (39.6 m) |
| Deck Width | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Area | 1490.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1974 (reconstructed 1994) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,774 (2020) |
| Truck Traffic | 22% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 034240 |