Tee Road over I-64 Eb/wb
Fair Condition52 years old132 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Harrison |
| Location | 02.27 E SR 135 |
| Carries | Tee Road |
| Crosses | I-64 Eb/wb |
| Coordinates | 38.24622, -86.08730 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 264.8 ft (80.7 m) |
| Max Span | 91.9 ft (28 m) |
| Deck Width | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Area | 855.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1974 (reconstructed 2014) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 132 (2004) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 034260 |