I-64 WB over Brush Heap Creek
Fair Condition52 years old14,800 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Harrison |
| Location | 02.43 E SR 135 |
| Carries | I-64 WB |
| Crosses | Brush Heap Creek |
| Coordinates | 38.24685, -86.08375 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 144.7 ft (44.1 m) |
| Max Span | 55.8 ft (17 m) |
| Deck Width | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Area | 568.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1974 (reconstructed 1994) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,800 (2021) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 034280 |