Pfrimmers Chapel R over I-64 EB
Fair Condition52 years old310 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Harrison |
| Location | 04.24 E SR 135 |
| Carries | Pfrimmers Chapel R |
| Crosses | I-64 EB |
| Coordinates | 38.25102, -86.05114 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 164.7 ft (50.2 m) |
| Max Span | 88.9 ft (27.1 m) |
| Deck Width | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Area | 532.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 310 (2021) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 034290 |