I-64 over Cherry Street
Fair Condition61 years old68,050 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Floyd |
| Location | 00.85 W SR 111 |
| Carries | I-64 |
| Crosses | Cherry Street |
| Coordinates | 38.29075, -85.83512 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 187.7 ft (57.2 m) |
| Max Span | 82.0 ft (25 m) |
| Deck Width | 111.9 ft (34.1 m) |
| Deck Area | 1950.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 (reconstructed 1992) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 68,050 (2005) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 034450 |