I-65 SB over Vernon Fk Muscatatuck Ri
Good Condition71 years old19,005 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Jackson |
| Location | 00.37 N US 31 |
| Carries | I-65 SB |
| Crosses | Vernon Fk Muscatatuck Ri |
| Coordinates | 38.90629, -85.82525 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 523.0 ft (159.4 m) |
| Max Span | 77.8 ft (23.7 m) |
| Deck Width | 41.7 ft (12.7 m) |
| Deck Area | 2024.4 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1955 (reconstructed 1991) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 19,005 (2021) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 035130 |