CR 400 South over Majenica Creek
Fair Condition91 years old105 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Huntington |
| Location | 0.2 Mi E Of CR 500 W |
| Carries | CR 400 South |
| Crosses | Majenica Creek |
| Coordinates | 40.77055, -85.54331 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 51.5 ft (15.7 m) |
| Max Span | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 114.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1935 (reconstructed 1960) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 105 (2021) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3500030 |