CR 300 West over Branch Majenica Creek
Fair Condition25 years old857 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Huntington |
| Location | 0.01 Mi S Of CR 400 S |
| Carries | CR 300 West |
| Crosses | Branch Majenica Creek |
| Coordinates | 40.77050, -85.50729 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 42.0 ft (12.8 m) |
| Max Span | 17.7 ft (5.4 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 117.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 857 (2021) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3500035 |