CR 500 West over Majenica Creek
Poor Condition49 years old107 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Huntington |
| Location | 0.01 Mi N Of CR 400 S |
| Carries | CR 500 West |
| Crosses | Majenica Creek |
| Coordinates | 40.77103, -85.54556 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 71.2 ft (21.7 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 184.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 107 (2021) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3500036 |