Meridian Road over Little Wabash River
Fair Condition31 years old643 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Huntington |
| Location | 0.01 Mi N Of Riverside DR |
| Carries | Meridian Road |
| Crosses | Little Wabash River |
| Coordinates | 40.88628, -85.45197 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 206.7 ft (63 m) |
| Max Span | 68.2 ft (20.8 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 592.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 643 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3500038 |