Hosler Road over Flat Creek
Fair Condition56 years old428 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Huntington |
| Location | 0.1 Mi W Of CR 600 E |
| Carries | Hosler Road |
| Crosses | Flat Creek |
| Coordinates | 40.90404, -85.33920 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 77.4 ft (23.6 m) |
| Max Span | 29.2 ft (8.9 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 207.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 428 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3500041 |