CR 600 East over Flat Creek
Good Condition24 years old107 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Huntington |
| Location | 0.2 Mi S Of CR 500 N |
| Carries | CR 600 East |
| Crosses | Flat Creek |
| Coordinates | 40.90244, -85.33589 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 77.4 ft (23.6 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 184.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 107 (2021) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3500048 |