CR 500 East over Flat Creek
Fair Condition67 years old268 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Huntington |
| Location | 0.8 Mi N Of CR 500 N |
| Carries | CR 500 East |
| Crosses | Flat Creek |
| Coordinates | 40.91093, -85.35558 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 91.5 ft (27.9 m) |
| Max Span | 35.8 ft (10.9 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 203.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 268 (2021) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3500047 |