Mckeever Street over Loon Creek
Poor Condition96 years old420 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Huntington |
| Location | 0.2 Mi W Of Main ST |
| Carries | Mckeever Street |
| Crosses | Loon Creek |
| Coordinates | 40.85696, -85.60425 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 45.3 ft (13.8 m) |
| Max Span | 44.3 ft (13.5 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 118.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1930 (reconstructed 1965) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 420 (2021) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3500110 |