CR 100 North over Loon Creek
Fair Condition62 years old131 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Huntington |
| Location | 0.6 Mi W Of CR 500 W |
| Carries | CR 100 North |
| Crosses | Loon Creek |
| Coordinates | 40.84369, -85.55241 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 81.7 ft (24.9 m) |
| Max Span | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 181.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 131 (2021) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3500087 |