CR 450 South over Majenica Creek
Good Condition7 years old104 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Huntington |
| Location | 0.2 Mi W Of CR 200 W |
| Carries | CR 450 South |
| Crosses | Majenica Creek |
| Coordinates | 40.76353, -85.49266 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 75.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2019 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 104 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3500138 |