CR 100 West over Branch Brook Creek
Good Condition27 years old107 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Huntington |
| Location | 0.01 Mi S Of CR 550 S |
| Carries | CR 100 West |
| Crosses | Branch Brook Creek |
| Coordinates | 40.74874, -85.46890 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 35.8 ft (10.9 m) |
| Max Span | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 79.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 107 (2021) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3500129 |