CR 300n over Beatty Walker Ditch
Good Condition50 years old348 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Jackson |
| Location | 00.50 E Of CR 100 W |
| Carries | CR 300n |
| Crosses | Beatty Walker Ditch |
| Coordinates | 38.92096, -86.04850 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 55.1 ft (16.8 m) |
| Max Span | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 134.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 348 (2020) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3600033 |