CR 400 North over White Creek
Good Condition33 years old120 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Jackson |
| Location | 0.04 W Of CR 100 W |
| Carries | CR 400 North |
| Crosses | White Creek |
| Coordinates | 38.93517, -86.05870 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 121.4 ft (37 m) |
| Max Span | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 273.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 120 (2013) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3600041 |