CR 225 West over Branch Of Spray Creek
Good Condition106 years old120 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Jackson |
| Location | 0.62 N Of CR 450 N |
| Carries | CR 225 West |
| Crosses | Branch Of Spray Creek |
| Coordinates | 38.95120, -86.08136 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 31.8 ft (9.7 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 71.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1920 (reconstructed 1987) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 120 (2013) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3600047 |