CR 275w over Branch Of Spray Creek
Fair Condition26 years old65 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Jackson |
| Location | 00.14 N Of CR 515 N |
| Carries | CR 275w |
| Crosses | Branch Of Spray Creek |
| Coordinates | 38.95316, -86.09075 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 58.1 ft (17.7 m) |
| Max Span | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 131.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 65 (2013) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3600044 |