US 30 over Middle Raccoon River
Fair Condition44 years old6,000 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Carroll |
| Location | 1.4 Mi. W Of Jct. U.s. 71 |
| Carries | US 30 |
| Crosses | Middle Raccoon River |
| Coordinates | 42.07842, -94.90214 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 149.9 ft (45.7 m) |
| Max Span | 57.1 ft (17.4 m) |
| Deck Width | 71.2 ft (21.7 m) |
| Deck Area | 991.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,000 (2022) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000017061 |