US 30 over Over Up Rr
Fair Condition44 years old6,800 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Carroll |
| Location | 1.1 Mi W Of Jct US 71 |
| Carries | US 30 |
| Crosses | Over Up Rr |
| Coordinates | 42.07839, -94.89734 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 351.0 ft (107 m) |
| Max Span | 129.9 ft (39.6 m) |
| Deck Width | 70.9 ft (21.6 m) |
| Deck Area | 2311.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,800 (2022) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000017071 |