US 6 & 71 over East Nishnabotna River
Fair Condition67 years old2,270 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cass |
| Location | 2.3 Mi. W Of Jct. I-80 |
| Carries | US 6 & 71 |
| Crosses | East Nishnabotna River |
| Coordinates | 41.46374, -94.94577 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 285.1 ft (86.9 m) |
| Max Span | 108.9 ft (33.2 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 929.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1959 (reconstructed 2017) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,270 (2022) |
| Truck Traffic | 21% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000017580 |