EB I-80 over SR N-28
Fair Condition67 years old11,450 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cass |
| Location | At Jct. SR N-28 |
| Carries | EB I-80 |
| Crosses | SR N-28 |
| Coordinates | 41.49731, -94.86894 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 153.9 ft (46.9 m) |
| Max Span | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Width | 46.3 ft (14.1 m) |
| Deck Area | 661.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1959 (reconstructed 2012) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,450 (2022) |
| Truck Traffic | 42% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000018110 |