Ia 38 over I-80
Fair Condition66 years old2,410 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cedar |
| Location | At N Jct. Of I-80 |
| Carries | Ia 38 |
| Crosses | I-80 |
| Coordinates | 41.64536, -91.11447 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 266.1 ft (81.1 m) |
| Max Span | 74.1 ft (22.6 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 843.4 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,410 (2022) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000018330 |