EB I-80 over Cedar River
Good Condition17 years old18,600 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cedar |
| Location | 1.0 Mi. W Of W Jct. Ia 38 |
| Carries | EB I-80 |
| Crosses | Cedar River |
| Coordinates | 41.64534, -91.13544 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1188.3 ft (362.2 m) |
| Max Span | 137.1 ft (41.8 m) |
| Deck Width | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Area | 6519.6 sq m |
| Main Spans | 9 |
| Year Built | 2009 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 18,600 (2023) |
| Truck Traffic | 39% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000018611 |