Ia 38 over Crooked Creek
Fair Condition67 years old3,110 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cedar |
| Location | 0.4 Mi. N Of N Jct I-80 |
| Carries | Ia 38 |
| Crosses | Crooked Creek |
| Coordinates | 41.64997, -91.11829 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 142.1 ft (43.3 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 476.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,110 (2022) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000018340 |