F 44 over Drainage Ditch
Fair Condition75 years old1,220 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cedar |
| Location | 079040901 |
| Carries | F 44 |
| Crosses | Drainage Ditch |
| Coordinates | 41.67122, -91.32487 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 89.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1951 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,220 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000018440 |