FM over I-80
Fair Condition66 years old190 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cedar |
| Location | 3 Mi. W Of Jct. SR X40 |
| Carries | FM |
| Crosses | I-80 |
| Coordinates | 41.66265, -91.30771 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 213.9 ft (65.2 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 619.4 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 190 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000018550 |