F44 290th ST over Small Stream
Fair Condition74 years old810 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cedar |
| Location | 079041101 |
| Carries | F44 290th ST |
| Crosses | Small Stream |
| Coordinates | 41.67086, -91.27938 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 81.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1952 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 810 (2021) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000018460 |