F44 290th ST over Wapsinonoc Creek
Good Condition5 years old810 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cedar |
| Location | 079041001 |
| Carries | F44 290th ST |
| Crosses | Wapsinonoc Creek |
| Coordinates | 41.67095, -91.29095 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 130.9 ft (39.9 m) |
| Max Span | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 403.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2021 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 810 (2021) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000018451 |